2018 Groundwater Week

Click on the session titles below to see the abstracts/speakers within each session.

Sunday, December 2, 2018

4:00 p.m.-6:30 p.m.

Click on the session titles below to see the abstracts/speakers within each session.

Monday, December 3, 2018

7:00 a.m.-5:30 p.m.

7:00 a.m.-4:30 p.m.

8:00 a.m.-6:00 p.m.

8:30 a.m.-9:50 a.m.

9:50 a.m.-10:20 a.m.

10:20 a.m.-1:40 p.m.

10:20 a.m.-3:00 p.m.

10:20 a.m.-3:40 p.m.

10:20 a.m.-11:40 a.m.

12:00 p.m.-1:20 p.m.

12:30 p.m.-5:00 p.m.

Water Well Design by the Numbers
Marvin F. Glotfelty, RG and David Kill

2:00 p.m.-3:40 p.m.

2:20 p.m.-3:00 p.m.

3:15 p.m.-4:00 p.m.

4:00 p.m.-5:00 p.m.

Augmented Reality/Mixed Reality Platforms for Remediation
John Horst, PE, Nick Welty, PG and Allison Yanites
Groundwater Data Available to the Public -- USGS and the National Groundwater Monitoring Network
Rodney Sheets, William L. Cunningham, Charles W. Schalk, Candice Hopkins and Daryll Pope

6:15 p.m.-7:15 p.m.

Click on the session titles below to see the abstracts/speakers within each session.

Tuesday, December 4, 2018

7:00 a.m.-7:45 a.m.

7:00 a.m.-5:00 p.m.

7:00 a.m.-4:00 p.m.

7:30 a.m.-4:00 p.m.

8:00 a.m.-9:00 a.m.

The Emerging Revolution in Groundwater Rights
Jesse J. Richardson Jr., J.D.

8:30 a.m.-9:30 a.m.

9:00 a.m.-10:00 a.m.

9:15 a.m.-10:15 a.m.

Groundwater Industry Legislative Update and Current Issues
Lauren Schapker and Margaret Martens

9:30 a.m.-10:40 a.m.

Plenary Session: PFAS: When the Word Becomes Reality
David Henrich, CWD/PI, CVCLD, Avram Frankel, PE and Steve Sliver

10:30 a.m.-11:30 a.m.

Supply Chain Survival in the Age of Amazon
Greg Beach, David Henrich, CWD/PI, CVCLD and Randy Carnes

11:00 a.m.-1:50 p.m.

11:00 a.m.-12:00 p.m.

11:00 a.m.-2:50 p.m.

11:30 a.m.-12:30 p.m.

12:00 p.m.-1:30 p.m.

12:30 p.m.-1:30 p.m.

1:00 p.m.-2:00 p.m.

1:30 p.m.-2:50 p.m.

1:45 p.m.-2:45 p.m.

Tier IV Engines
Fred McAninch and Blake Fahl

1:50 p.m.-2:30 p.m.

2:00 p.m.-3:00 p.m.

2:30 p.m.-3:10 p.m.

3:00 p.m.-4:00 p.m.

Maximizing Efficiency in the Drilling Process Panel
Roger Renner, Gary Shawver and Fred Rothauge

3:00 p.m.-4:30 p.m.

Risk Management for the 21st Century Business
Don Cleveland, Steve Smith, Linda Colasurdo, Courtnee Stevenson and Bonnie North

3:15 p.m.-4:15 p.m.

3:30 p.m.-5:00 p.m.

Communicating Groundwater Science
William Alley, Ph.D. and Rosemarie Alley
Procurement Practices in the Groundwater Industry
Fred Rothauge, David Kaminski and Jeffrey Holden, PE, LSP, LEP

4:00 p.m.-5:00 p.m.

4:15 p.m.-5:15 p.m.

5:30 p.m.-7:00 p.m.

Click on the session titles below to see the abstracts/speakers within each session.

Wednesday, December 5, 2018

7:00 a.m.-5:00 p.m.

8:00 a.m.-9:45 a.m.

8:00 a.m.-4:00 p.m.

9:00 a.m.-9:45 a.m.

10:00 a.m.-5:00 p.m.

10:00 a.m.-4:00 p.m.

10:15 a.m.-11:15 a.m.

10:30 a.m.-11:00 a.m.

11:00 a.m.-11:30 a.m.

11:30 a.m.-12:00 p.m.

11:30 a.m.-12:30 p.m.

Green Infrastructure
Daniel O'Rourke, PG

12:00 p.m.-12:30 p.m.

12:00 p.m.-1:30 p.m.

12:30 p.m.-1:00 p.m.

1:00 p.m.-1:30 p.m.

1:30 p.m.-2:30 p.m.

1:30 p.m.-2:00 p.m.

2:00 p.m.-3:00 p.m.

2:30 p.m.-3:00 p.m.

Drunkbusters
Jim Wright

2:30 p.m.-3:30 p.m.

Early/New Career Groundwater Professionals Panel: Take My Job, Please!
W. Richard Laton, Ph.D., PG, Steve Sliver, Rick Hutchings, Edd Schofield and Nicklaus Welty

2:50 p.m.-3:50 p.m.

4:45 p.m.-6:00 p.m.

6:00 p.m.-7:50 p.m.

Click on the session titles below to see the abstracts/speakers within each session.

Thursday, December 6, 2018

7:00 a.m.-7:45 a.m.

7:00 a.m.-1:00 p.m.

7:30 a.m.-11:30 a.m.

8:00 a.m.-12:00 p.m.

8:00 a.m.-1:00 p.m.

8:00 a.m.-12:30 p.m.

8:00 a.m.-9:30 a.m.

8:30 a.m.-9:00 a.m.

9:00 a.m.-10:00 a.m.

9:30 a.m.-11:30 a.m.

9:30 a.m.-10:00 a.m.

10:00 a.m.-12:00 p.m.

10:30 a.m.-11:30 a.m.

Grouting Tools and Techniques for Geothermal Wells
Stewart Krause, Todd K. Tannehill and Jeff Blinn

11:30 a.m.-12:30 p.m.

1:00 p.m.-3:00 p.m.

Advanced Methods for Monitoring and Sampling in Karst Groundwater Systems
Jason Polk, Ph.D., James Shelley and Rachel Kaiser

1:00 p.m.-4:00 p.m.

Airborne Electromagnetic Surveys for Hydrogeologic Frameworks and Groundwater Management
James Cannia, BSc, Jared Abraham, M.Sc. and Ted Asch, Ph.D.

1:00 p.m.-5:00 p.m.

1:00 p.m.-3:00 p.m.